Урок № 8
Тема: Речовини. Фізичні властивості речовин.
Мета: навчальна: сформувати поняття «речовина», уявлення про властивості речовин, пояснити учням різноманітність стану речовин, умови за яких відбуваються зміни агрегатного стану;
розвиваюча: розвивати критичне мислення, формувати науковий світогляд про найпоширеніші в природі речовини, розвивати абстрактне мислення про властивості різних речовин, допитливість, спостережливість;
виховна: виховувати повагу до набутих людством знань, умінь, взаємодопомогу, вміння працювати в колективі.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Природа існувала завжди. Вона вічна: завжди була і завжди буде. Нас оточують природні тіла та дуже багато речей, предметів, які зробила людина завдяки праці та розуму. У них багато спільного, не тільки за певними характеристиками, а й за властивостями.
Мета наук про природу — відкривати, вивчати та використовувати довкілля для потреб людини. Сьогодні ми для себе відкриємо знання про властивості того, з чого створене наше довкілля.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПІРНИХ ЗНАНЬ
Усна бесіда:
1. Що називають тілами?
2. Які ви знаєте характеристики тіл?
3. Якими приладами можна виміряти тіла?
4. Які є одиниці вимірювання тіл?
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Як ви вже знаєте, тіл існує дуже багато і вони різняться між собою. Вони відрізняються за формою, розмірами, масою тощо.
· А чиє в них щось спільне?
Наведіть приклади різних тіл, які виготовлені з заліза, скла, пластмаси або дерева. Отже, спільною ознакою всіх тіл є те, що вони складаються з речовин.
Вивчаючи природознавство, ми спрощено називатимемо речовиною те, з чого складаються тіла. Усе, що існує в природі, — живе і неживе — складається з речовин. Отже, різні речі, які лежать у вас на парті, називаються тілами, а складаються вони з речовин.
Зрозуміло, що з однієї і тієї самої речовини можуть складатися різні тіла і навпаки — однакові за своєю суттю тіла можна створити з різних речовин.
Речовин надзвичайно багато і вони різноманітні. Ми живемо у світі речовин, наш організм також складається з багатьох речовин.
Речовина — це те, із чого створене фізичне тіло.
Залізо, вода, сіль, повітря тощо — це речовини.
Вода — речовина, краплина води — це фізичне тіло, алюміній — речовина, алюмінієва ложка — фізичне тіло.
Будь-яке фізичне тіло має форму і займає певний об'єм.
· Які тіла можна виготовити з дерева або з пластмаси?
· Назвіть схожі тіла, які виготовлені з різних речовин. (Підвіконня може бути дерев'яним і металопластиковим.)
Ми бачимо, що речовини можуть бути як природними, так і штучними, або синтетичними.
Як тіла мають свої відмітні характеристики, так і речовини відрізняються одна від одної.
Речовина має агрегатний стан та фізичні властивості:
колір, блиск, запах, густину, текучість, певну температуру кипіння та температуру плавлення, температуру затвердіння.
Речовина може перебувати в трьох агрегатних станах:
1) Твердому (не текучі, мають певну форму та об’єм) ,
2) Рідкому (текучі, мають об’єм, не мають власної форми),
3) Газоподібному (не мають власної форми і не зберігають об’єм).
Пригадайте газовані напої в пластикових пляшках. Газ, що в них міститься, називається вуглекислим газом. За цих умов його агрегатний стан — газоподібний. Якщо такий газ сильно охолодити, він перетвориться на рідину, а потім на тверде тіло.
Твердий вуглекислий газ називають «сухим льодом» і використовують, наприклад, при виготовленні морозива, охолодженні та зберіганні харчових продуктів.
В атмосфері Землі кисень перебуває в газоподібному стані. Але він може бути також у рідкому чи твердому агрегатному стані. Щоб мати рідкий кисень на заводах в спеціальних установках, його охолоджують до температури –183 °С.
Речовини
|
Агрегатний стан при температурі, ͦ С
|
Рідкий
|
Твердий
|
Газоподібний
|
Вода
|
0 – 100
|
нижче 0
|
більше 100
|
Кисень
|
– 183…– 218,8
|
нижче – 218,8
|
більше – 183
|
Вуглекислий газ
|
31… – 56,6
|
нижче – 56,5
|
більше 31
|
Нам відома з дитинства вода. Добре зрозумілі поняття сніг, крига, сніжинка, крапля роси, град.
Виявляється, що всі вони такі різні на вигляд, утворені з однієї речовини — води, яка за різних температур буде рідкою або твердою.
З речовини, яка називається алюмінієм, виготовлено багато тіл, якими ми користуємось удома, а саме: посуд, ємкості для зберігання, фольга для запікання, обгортки від цукерок, шоколадних плиток.
Літаки теж роблять з алюмінію. Чоботи, м'яч, шина, гумка — це тіла, а гума — речовина, з якої вони зроблені. З однієї речовини можуть утворюватися різні тіла. Тому тіл існує більше, ніж речовин.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
· Від чого залежить агрегатний стан речовини?
· Назвіть схожі тіла, які виготовлені з різних речовин.
· Складіть схему властивостивостей льоду, пари і води.
VI. Підсумок уроку.
- Тілами називають предмети, що нас оточують (природні та зроблені людиною).
- Те, з чого створене тіло, називають речовиною.
- Речовина може перебувати в трьох агрегатних станах: рідкому, твердому і газоподібному.
- Речовини визначаються за певними властивостями: кольором, блиском, запахом, прозорістю тощо.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати §7 ст. 29–34.
Заповнити таблицю 3, ст. 33
|