Урок № 18
Тема: Горіння. Повторюваність і взаємозв'язок явищ у природі.
МЕТА: навчальна: ознайомити з особливостями і значенням процесу горіння у природі й житті людини; сформувати уявлення про повторюваність явищ природи та їхній взаємозв'язок;
розвивальна: формувати пізнавальний інтерес до навколишнього світу, уміння робити висновки, працювати з додатковими джерелами знань, формулювати пізнавальні запитання, розвивати спостережливість та світогляд дітей, екологічне мислення;
виховна: виховувати бережливе ставлення до довкілля, повагу до знань, що роблять життя дітей безпечнішими, комфортнішими.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання. Перевірка присутніх. Перевірка домашнього завдання.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Дидактична гра «Загадка-відгадка».
На партах — картки з буквами: «С» — світлові явища, «З» — звукові явища, «Т» — теплові явища, «Е» — електричні явища, «М» — механічні явища.
Учитель читає загадку, а учні повинні підняти картку з відповідною буквою, зрозумівши, про яке явище йде мова:
- Дзижчання мухи – звукове,
- відхилення стрілки компаса – магнітне,
- поява «Сонячного зайчика» – світлове,
- натертий об сухе волосся гребінець притягає шматки паперу – електричне,
- кулька падає – механічне,
- мерехтять зірки – світлове,
- працює пилосос – звукове,
- блискавка – електричне,
- летить гробець – механічне,
- магніт притягує скріпку – магнітне
- співає птах – звукове,
- рухаються хмарки – механічне,
- випаровування води – теплове,
- падіння дощової краплі – механічне,
- медузи – світлове,
- телевізор, холодильник, праска – електричні,
- шум листя – звукове,
- говорить вчитель – звукове,
- нагрівання чайника – теплове.
Всі ці явища – фізичні. Але крім фізичних явищ в природі є й інші явища.
(біологічні та хімічні).
Біологічні – всі явища які відбуваються з тілами живої природи.
Хімічні – явища під час яких з одних речовин утворюються інші.
Як розпізнати хімічні явища?
Ознаки хімічних явищ:
1) виділення газу;
2) утворення осаду;
3) зміна кольору;
4) поява запаху;
5) поява світла й тепла.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Оголошення теми та мети уроку
Щойно ми говорили про те, що виділення світла і тепла є ознакою багатьох хімічних реакцій.
Отже, першою хімічною реакцією, яку люди почали свідомо здійснювати, була реакція горіння.
(Учні знаходять в підручнику визначення та записують в зошити ст. 66)
Горіння – це хімічне явище, ознакою якого є поява світла й тепла.
Назвіть будь-ласка приклади горіння, які ви спостерігали? (ст. 66)
Найпоширенішим є горіння речовин у кисні, що входить до складу повітря.
Кожна речовина характеризується певною температурою займання (t°С за якої починається горіння).
- під час тертя сірника об спеціальну смужку відбувається його нагрівання;
- щоб загорівся метан (газ) у газовій плиті, достатньо іскри чи запаленого сірника;
- а щоб зайнялося кам'яне вугілля, його потрібно нагрівати значно довше.
Отже, для того щоб відбулося горіння необхідно дві умови:
1. Створення температури
2. Доступ повітря.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд!
Для того щоб перевірити ці умови проведемо дослід «Виявлення умов горіння».
(підручник ст. 67)
Значення горіння для людини (самостійно ст. 67 )
Ознайомившись із новим процесом (горіння) у природі можна зробити висновок, що як у живій, так і в неживій природі постійно відбуваються зміни.
Випаровування і замерзання води, дощ, сніг, рух Сонця, зміна дня і ночі, листопад — все це явища природи.
В основі існування живої природи лежать явища, які так само властиві неживій природі: механічні, теплові, електричні явища, звук і світло. З ними ви вже познайомилися.
Отже, поділ природи на живу і неживу досить умовний.
Все, що створила людина не належить до природи, але подібне до природи.
Усі відомі процеси в природі тривають певний час і мають певну повторюваність.
Наприклад, обертання Землі навколо Сонця призводить на Землі до зміни пір року і це буде повторюватися, доки обертання буде відбуватися за тих самих умов, що і зараз.
Явища природи які періодично повторюються називаються – ритмічними.
Відповідно до частини доби чи пори року в довкіллі змінюється освітленість, температура, вологість повітря.
Тому усе живе на Землі відчуває ритмічну зміну (дня і ночі, ритми живлення, дихання і багато іншого).
Живі організми пристосовуються до ритмів у природі — добових та річних.
Завдяки цьому вони здатні передбачати або передчувати зміну умов у довкіллі.
ІV. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗАСВОЄНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.
- «Доповни речення»
- Рух тіл у просторі належить до явищ (механічних).
- Джерела світла поділяються на (природні та штучні).
3) Явище, ознакою якого є поява світла й тепла називається – (горіння).
- Основний орган сприйняття світла (око).
- Процес горіння відбувається лише за таких умов (відповідна температура, доступ повітря).
- Явища природи які періодично повторюються називаються (ритмічними).
- Усі відомі процеси в природі тривають певний час і мають (повторюваність).
8) Грім, шум листя, зміна дня і ночі, спів птаха — все це (явища природи).
V. ПІДСУМОК УРОКУ.
* В основі функціонування природи Землі лежать фізичні, хімічні та біологічні явища у своїй взаємодії.
* Усі явища за однакових умов повторюються.
* Зміни в тривалості дня, температурі повітря дають сигнал живим організмам про зміни в природі, це спонукає їх готуватися до повторюваності явищ у неживій природі. Завдяки цим явищам рослини і тварини не зникають з планети.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати § 16. Підготуватися до тематичної роботи, повторити § 1 – 15.
|