Урок № 17
Тема: Хімічні явища.
Мета: навчальна: продовжувати формувати уявлення про різноманітність явищ, дати поняття про хімічні явища та характерні ознаки, ознайомити із особливостями та значення процесу горіння у природі та житті людини;
розвиваюча: розвивати критичне та логічне мислення, порівнювати, спостерігати, уміння аналізувати та робити висновки;
виховна: виховувати бережливе ставлення до довкілля, повагу один до одного.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання. Перевірка готовності до уроку. Складання правил поведінки під час уроку.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
На попередньому уроці ми розпочали вивчати явища природи. З′ясували, що таке явища, на які групи поділяються явища.
Вдома ви опрацьовували різноманітність фізичних явищ. Отже, щоб пригадати попередній матеріал виконаємо завдання:
«Установіть відповідність»
У кожного на парті є конверт, на якому написана одна із груп фізичних явищ, всередині конверта містяться приклади явищ.
Ваше завдання, у парі, відібрати лише ті явища, що підходять вашій групі.
(На кожній парті відповідний матеріал)
Отже, ми пригадали, що є 6 груп фізичних явищ:
- Механічні
- Теплові
- Світлові
- Електричні
- Звукові
- Магнітні
(На дошці таблиця фізичних явищ)
Але кожна група фізичних явищ поділяється на 2 види:
- природні,
- штучні (створені людиною).
«Знайди та поясни»
На дошці є набір картинок, потрібно їх розібрати по групах та пояснити.
(На дошці картинки природніх та штучних фізичних явищ)
Отже, ми пригадали фізичні явища та їх поділ на різні групи.
IІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Оголошення теми та мети уроку:
Ø ознайомитися із хімічними явищами,
Ø дізнатися про їх характерні ознаки,
Ø з′ясувати значення хімічних явищ для природи та життя людини,
Ø навчитися розрізняти явища природи,
- розвивати логічне та критичне мислення, а також аналізувати та робити висновки.
У природі можна спостерігати чимало явищ. Ми з вами це побачили, коли ознайомлювалися з механічними, тепловими, звуковими, магнітними, світловими та електричними явищами.
Незважаючи на їхню відмінність, усі перелічені явища мають спільну ознаку.
Під час цих явищ утворення, руйнування, перетворення, змінення речовин не відбувається. Тому ці явища назвали фізичними.
Унаслідок фізичних явищ змінюється лише агрегатний стан речовин, форма, розміри.
Наприклад, під час перетворення води на лід чи її випаровування, подрібнення цукру на цукрову пудру жодна речовина не була зруйнована і нова речовина не виникла.
Утім, у природі під впливом різних видів діяльності людини настають зміни, унаслідок яких одні речовини перетворюються на інші.
Такі зміни називають хімічними явищами або хімічними реакціями.
У підручнику на ст.63 знайдіть дане визначення та запишіть у свої зошити.
Хімічні явища (реакції) – це зміни, внаслідок яких одні речовини перетворюються на інші.
Учені вивчають хімічні явища у спеціально обладнаних приміщеннях — хімічних лабораторіях.
Щоб пересвідчитися чи відбувалося хімічне явище, треба виявити, що утворилися нові речовини.
Але для цього потрібно знати ознаки хімічних явищ.
Ознаки хімічних явищ:
1) виділення газу
Коли ваші мами готують млинці, вони у соду додають трохи оцту.
Усе починає шипіти. Цю шипучку мама додає до тіста, і воно починає пузиритися. Млинці виходять пухкими.
Ми бачимо, що ні оцту, ні соди не стало, а утворилися нові речовини, одна з яких — бульбашки вуглекислого газу.
2) запах
Пригадай, що відбувається зі стеблами квітів, які довго стоять у вазі з водою, вони починають псуватися та мають неприємний запах.
Зіпсовані продукти (м'ясо не в холодильнику).
3) поява світла і тепла
Коли ми розпалюємо вогнище, дрова згорають, даючи світло і тепло.
Горіння свічки.
4) зміна кольору
Блискуче залізо під дією води та повітря поступово перетворюється на руду іржу.
5) утворення осаду
Яблучний чи томатний сік у банці, якщо стоїть деякий час, то на дні банки залишається осад.
РЕЛАКСАЦІЯ
“Водоспад”
Сядьте у зручну позу, заплющте очі. Дихайте рівномірно. Спокійно. Звільніться від напруження в м’язах тіла. Зробіть глибокий вдих, зафіксуйте насичення киснем легенів, повільно видихніть.
Вам спокійно ви задоволені. Уявіть собі поле і себе на ньому. Ви стоїте босими ногами на теплій землі.
Озерніться навкруги, зафіксуйте в уяві все, що потрапляє вам на очі. Підведіть голову догори і подивіться на лагідне сонечко.
Воно яскраво –золотисте і тепле. Відчуйте тепло і енергію сонця.
Поверніть голову праворуч і знайдіть поглядом водоспад. Це лагідний гірський водоспад. Підійдіть до нього. Подивіться яка прозора вода, відчуйте свіжість водоспаду.
Станьте під водоспад і прийміть чистий гірський душ. Відчуйте як гірська вода омиває ваше тіло з голови до ніг. Вода змиває усе неприємне. Омиває тіло і душу.
Відчувши приємне очищення, вийдіть з-під водоспаду. Поверніться на галявину і станьте обличчям до сонця. Зробіть глибокий вдих і повільний видих. Ви змили з себе всі емоції хвилювання, неприємні спогади і думки.
Уявіть собі що сонце вам посміхається, посміхніться йому у відповідь. Прийміть сонячний душ з голови до ніг.
Відчуйте, як промінь поступово торкається кожної частини вашого тіла, поновлюючи його сонячним світлом, сонячною енергією. Ви насичені чистою енергією здоров’я. Вам приємно: зробіть вдих і на видиху розплющіть очі.
Чи замислювалися ви над тим куди дівається опале листя в лісі? За сприятливих умов відмерлі рештки рослин та тварин перегнивають.
Знайдіть у підручнику на ст. 64 визначення поняття гниття (записують у зошити)
Гниття – природний процес перетворення органічних речовин на інші органічні та неорганічні речовини.
Під час процесу гниття грунт збагачується поживними речовинами (перегноєм, або гумусом).
Гниттю сприяють:
- вологість,
- бактерії,
- обмежений доступ повітря.
Внаслідок гниття утворюються прості речовини, вони потрапляють у грунт, воду, повітря і знову поглинаються рослинами та беруть участь в утворенні нових органічних речовин.
Для природи цей процес є надзвичайно важливим, але для людини не завжди бажаним.
Через нього продукти харчування стають непридатними до вживання.
Саме тому, щоб не давати псуватися продуктам використовують різноманітні способи: консервування, варіння, соління, заморожування, сушіння.
ІV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
Для того, щоб перевірити наскільки ви засвоїли даний матеріал, кожен виконає самостійну роботу по індивідуальних картках.
1. Які є способи для розділення сумішей? (відстоювання, фільтрування, випаровування)
2. Що таке явища природи? (зміни, що відбуваються з тілами природи)
3. Виділяють такі групи явищ природи… (біологічні, фізичні, хімічні)
4. Назвіть приклади біологічних явищ
- Фізичні явища – це … (явища при яких нові речовини не утворюються, а змінюються розміри, форма, місце розташування та агрегатний стан)
- На які групи поділяються фізичні явища? (механічні, теплові, світлові, електричні, звукові, магнітні)
- Що характеризує механічні явища (швидкість, шлях, час)
- На які 2 види поділяються всі фізичні явища? (природні та штучні)
- Назвіть приклади світлових явищ.
- Магнітні явища – це … (явища притягування тіл до магніту)
- Дзижчання мухи, працює пилосос, шум листя, спів птахів – це явища…. (звукові)
- Блискавка, телевізор, праска, холодильник – це явища … (електричні)
V. ПІДСУМОК УРОКУ
Висновки:
- Хімічні явища – це руйнування одних речовин і утворення інших;
- Хімічні явища мають власні ознаки,
- Гниття є важливим процесом для природи.
«Закінчи речення»
* На сьогоднішньому уроці для мене найважливішим відкриттям було…
* Урок важливий, тому що…
* Мені сподобалось…
* Мені не сподобалось…
* Від наступного уроку я чекаю…
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати §15 ст.63–65
|