Урок № 12
Тема: Чисті речовини й суміші.
Мета: навчальна: сформувати уявлення про різноманітність речовин, дати поняття «чисті речовини» та «суміші», навчити розрізняти чисту речовину і суміш, наводити їх приклади;
розвивальна: розвивати логічне та критичне мислення, уявлення про різницю між речовинами, про суть явища чистих речовин і сумішей, формувати науковий світогляд, спостережливість, творчі здібності;
виховна: виховувати бережне ставлення до довкілля, акуратність, взаємодопомогу.
Тип уроку: вивчення й закріплення нових знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Ми багато говоримо про таку речовину, як вода. Знаємо, що це складна, неорганічна речовина. Знаємо, що речовина має певний, тільки їй характерний набір властивостей. Так, вода прозора, безбарвна, без смаку.
· Чому ж морська вода солона?
· Це інша речовина?
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
* Прийом «Творча лабораторія»
Змалюйте схематично:
1) розташування молекул у речовині, коли вона буде в різних агрегатних станах — рідкому, газоподібному і твердому;
Альтернативні варіанти
* Прийом «Інтелектуальна розминка» (усне опитування)
- Які речовини називають простими? Наведіть приклади.
- Які речовини називають складними? Наведіть приклади.
- Поясніть, чому простих речовин менше, ніж складних.
- Чому існує стільки різних речовин?
- Чому вода перетворюється на пар та лід?
- Чому відбувається дифузія?
- У чому полягає відмінність між твердим, рідким і газоподібним агрегатним станом речовини?
- Поясніть явище дифузії, коли речовина перебуває в різних агрегатних станах.
- Що називають органічними речовинами? Наведіть приклади.
- Що називають неорганічними речовинами? Наведіть приклади.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Поділ речовин на прості та складні, органічні та неорганічні не єдиний. їх поділяють ще на чисті речовини та суміші.
Чистою називають речовину, що не містить домішок інших речовин.
Це означає, що вона складається з однакових частинок (атомів, молекул).
Яким би способом не одержували чисту речовину чи де б у природі вона не перебувала, її властивості залишаються сталими та незмінними.
Якщо змішати дві чи більше чистих речовин , утворюється суміш речовин.
Можна брати різні кількості однієї та іншої речовини, у будь-якому разі це будуть суміші.
Речовини, з яких складається суміш, називають компонентами.
Робота з підручником ст.46–48 (розглянути малюнки речовин)
Природні суміші
Повітря, що нас оточує, — також суміш. Повітря містить різноманітні гази, домішки та пилоподібні тверді речовини.
Із газоподібних речовин у складі повітря найбільша частка азоту (майже 4/5), п'ята частина припадає на кисень, повітря містить вуглекислий газ, пари води та інші речовини, їх не можна розгледіти навіть під мікроскопом.
Повітря прозоре, газоподібне, не має смаку, кольору, вологе або тепле, запилене, має запах, якщо насичене парами летючих речовин (наприклад бензин, дим).
Гірські породи, такі як граніт, теж природна суміш, яка іде на виготовлення оздоблення будинків, стел, пам'ятників.
Придивіться до граніту уважніше (Мал.23 ст.47). Видно неоднорідність за кольором. Він містить три різні речовини. Білі чи трохи забарвлені часточки — кварц, рожеві — польовий шпат, блискучі включення — слюда. При певних геологічних процесах з них утворилася ця суміш.
· Як ви думаєте, молоко належить до сумішей чи є чистою речовиною?
Смачний поживний продукт харчування не тільки для дітей, а і для дорослих — знайоме молоко також належить до сумішей.
Але воно має настільки однорідний вигляд, що в ньому на око можна виявити лише жир, який збирається на поверхні молока після відстоювання.
А ось інші компоненти можна побачити тільки у мікроскоп, та й не усі.
Кожна речовина у складі суміші зберігає свої властивості.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ
Виконати завдання з підручника 4,5 ст. 49
Наведіть якомога більше прикладів сумішей, створених природою та людьми.

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати § 11, ст. 46–49
Випереджальне завдання: підготувати повідомлення «Виготовлення крохмалю в домашніх умовах».
|